Cilt Bakımı,  Güzellik ve Bakım

EGZAMA İLE MÜCADELE; 8 ADIMDA BAKIM

Mevsimsel etkiler ile ortaya çıkan yüz ve saç derisi egzamalarından kurtulmak sandığınız kadar zor değil.

Cildimizin yapısı ve ihtiyaçları sürekli değişiyor. Özellikle yaz aylarında parlamaya müsait, kış aylarında egzamaya eğimli olan karma ciltlilerin kullandıkları bakım ürünlerini dönemsel olarak değiştirmeleri şart. Ciltteki bu değişimlere mevsim etkisiyle beraber, besinler ve çevresel faktörler de sebep oluyor.Bazı yiyecekler ve kimyasallar cilt döküntülerini tetikliyor.

Egzama probleminin daha az görüldüğü yaz aylarında, hafif yapılı ve güneş koruyucusu etkili nemlendiriciler kullanmak parlamayı önlüyor, cildimizi güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyor. Kışın ise soğuk hava ile birlikte nemsiz kalan cildimiz egzamaya yatkın hale geliyor. Problemli ciltlerde uygun ürün kullanımı tek başına yeterli olmuyor, uygulama aşamaları ve zamanlama da çok önemli!

Cilt bakımınızda aşağıdaki maddelere dikkat ettiğinizde egzama tedavinizde daha hızlı sonuçlar alacağınız kesin.

Egzamaya yatkın kuru ciltler için ürün önerilerimizi bu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

1-Bol Su İçmek!

Nemsiz kalan cildinizi içeriden beslemek için en kolay yol, bol su içmek. Klişe gibi görünüyor ama inanın uygulamak zor, faydası bol.

2-Düzenli Temizleyin!

Saçlarınızı temiz tutmak ve yüzünüzü cildi kurutmayan bir yüz yıkama jeli ile sabah ve akşam düzenli yıkamak egzamaya karşı alınabilecek önlemlerin başında geliyor. Bu şekilde ciltte ve saç derisindeki sebum kontrol altında tutulabiliniyor.

3-Şampuanınızı Değiştirin!

Saç derisinde, alnınızda ve kulak çevrenizde egzama probleminiz varsa mutlaka kullandığınız şampuanı değiştirin. Marketlerden aldığınız şampuanların yerine eczanelerde satılan dermokozmetik markaların egzama problemleri için özel üretilmiş şampuanlarına geçiş yapın. Bu şampuanların kutuları genelde küçük, fiyatları yüksek olur, gözünüz korkmasın. Her yıkamada şampuandan az miktarda kullanmanız gerekiyor. Saç derisi problemlerinin büyük çoğunluğu şampuanların fazla kullanılmasından ve saçın iyi durulanmamasından kaynaklanıyor. Şampuan önerilerimizi de içeren bakım ürünü önerilerimize bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

4-Ölü Deriden Arındırın!

Egzamaya bağlı olarak cildinizde kabuklanma varsa haftada bir kez ya da ihtiyaç duyduğunuzda ölü dokuyu cildinizden uzaklaştırmanız gerekiyor. Egzama problemi yaşayan cilt muhtemelen hassaslaşmış durumdadır ve kimyasal içerikli peeling ürünleri cildinizde kızarıklık ya da yanma gibi problemlere sebep olabilir. En iyi yöntem ılık su ile yıkarak yumşattığınız cildinizi yüz yıkama jeli ile yıkarken parmaklarınızla nazikçe ölü deriyi ovalamak. Kaşıntılı ve pul pul olan üst deri kendiliğinden temizlenecektir. Sonrasında nemlendiricinizi kullanmayı unutmayın.

5-Nemlendirin!

Sabah ve akşam düzenli olarak yıkadığınız yüzünüze uygun nemlendiriciler kullanmak en önemli adımlardan biri. Dikkat etmemiz gereken yüzümüzü yıkadıktan ya da duştan çıktıktan hemen sonra yüzünüzü kurulamadan, henüz nemli iken, nemlendiriciyi sürmek. Aradan zaman geçtiğinde cildiniz gerginleşecektir, buna izin vermeyin.

6-Az ve Öz Ürün Kullanın!

Cildiniz ve saçınız için paraben, alkol ve parfüm içermeyen, az sayıda ürün kullanmanız hassas ve alerjik reaksiyon gösteren cildiniz için iyi  bir adım olacaktır.

7-Nemlendirici Maskelerle Tanışın!

Haftada bir defa nem verme özelliği yüksek bir maske ile cildinize bakım yapın. Kış aylarında cildinizin nem oranı ne kadar yüksek olursa, o kadar sağlıklı olur.

8-Kendinizi Sevin!

Egzama probleminin stres ile arttığı bir gerçek. Probleme odaklanmak, kendinizi sevmenize engel olmasın. İlgi ve sevgiyle yapacağınız tüm cilt bakımları işe yarayacaktır. Cildinizi hırpalamayın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İzin verilmedi !