Moda,  Trendler

KARGO PANTOLONUN TARİHİ

Kargo pantolonları ilk tasarlayanlar sadece askerleri ihtiyaçları düşünerek yanlara kolay ulaşılabilir bir kaç cep eklemişlerdi. Bu tasarımın zaman içinde bir ilham kaynağı olacağını nereden bilebilirlerdi?

1938 YILINDA İNGİLİZ ASKERLERİ İÇİN DİKİLEN İLK KARGO PANTOLON

İsim olarak neden ‘kargo pantolon’ denildiğini hiç düşündünüz mü? Bu pantolonlar ilk olarak 1938 yılında İngiliz askerlerinin cephede harita ve ilk yardım malzemesi gibi araçlara kolay ulaşması amacıyla dikilmiş kıyafetlerdi. Eşyaların taşınması sebebiyle bunlara kargo cepleri denilmişti.

1940 yılında Amerikan ordusu bu tasarımı geliştirerek pantolonlardaki cep sayısını arttırdı ve daha büyük objeleri yerleştirmeye elverişli olacak seklide pile detayları ekledi. Bu tasarımın adı ‘paraşütçü pantolonu’ idi. Helikopterden paraşüt ile atlayan bir asker tüm ihtiyaçlarına kolayca ulaşabiliyordu ve kıyafetler daha çok mühimmat taşımaya elverişli idi.

1940 yılında ABD ordusu için tasarlanan üniforma

İkinci Dünya Savaşı sırasında silah fabrikalarında çalışmaya başlayan kadınlar ve işçiler kıvrımları gizleyen ve fonsiyonel olan bu pantolonu giymeye başladılar. En popüler olanları denim kumaşından yapılanlardı. 1990’lara geldiğimizde bir grup hip-hop sanatçısı bu pantolonları gitmeye başladı ve kargo pantolonlar bir trend haline geldi.

1998 yılında ABD’li tasarımcı Ralph Lauren İlkbahar/Yaz defilesinde kargo pantolonları kadınlar için ipek kumaş kullanarak yeniden tasarladı. Böylelikle büyük kare cepli tasarımlar lüks markalar ve moda endüstrisi içinde yerini aldı. İlk olarak dış mekan aktivitelerine ve sert koşulara dayanıklı kalın kumaşlardan üretilen pantolonlar artık keten,deri, ipek ve hatta dantel kumaşlardan üretiliyor.

Ralph Lauren İlkbahar/Yaz 1998 koleksiyonu

Ralph Laure’nin tasarımından sonra bu rahat pantolonlar kadınlar tarafından da bolca kullanılmaya başlanmış ve seneler içinde çok farklı tasarımlar yapılmış. Lüks markalardan hızlı giyim firmalarına, sonrasında butik üretimlere kadar uzanan moda yolculuğunda, ünlü moda evlerinin tasarımlarına hep birlikte göz atalım.

Sonraki yazılarımızda lüks ve kolay ulaşılabilir markalardan alışveriş önerilerimiz sizlerle olacak.

Ralph Lauren İlkbahar/Yaz 2001 defilesi

 

Phi İlkbahar/yaz 2010 defilesi

 

EDUN İlkbahar/Yaz 2013 defilesi

 

DSQUARED2 Sonbahar/Kış 16 defilesi

 

STELLA MCCARTNEY Sonbahar/Kış 16 defilesi

 

UNDERCOVER İlkbahar/Yaz 17 defilesi

 

MONSE İlkbahar/Yaz 17 defilesi

 

Dion Lee Sonbahar/kış 18

 

JONATHAN SIMKHAI İlkbahar/Yaz 19 defilesi

 

BALMAIN İlkbahar/Yaz 19 Defilesi

 

ALEXANDER WANG İlkbahar/Yaz 19 defilesi

 

FENDI İlkbahar/Yaz 19 defilesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İzin verilmedi !