Düğün

Prens Harry ve Megan Markle Evlendi

 

19 Mayıs 2018 Cumartesi günü tüm dünyanın gözü, İngiltere’de yapılacak olan kraliyet düğünündeydi. Galler Prensesi Diana ve Galler Prensi Charles’ın küçük oğulları Harry hayatını Megan Markle ile birleştirdi. Kilisede yapılan nikah seromonisi Youtube üzerinden canlı yayınlandı.

Çocukluğunda en sevdiği masallardan biri Külkedisi/Sindirella olan bir nesil olarak bir çoğumuz beyaz atlı prens hayalleri ile büyüdü. Modern dünyada prensler azaldı, prensesler çalışma hayatına atıldı, masallar büyüsünü kaybetti. İngiltere Kraliyet ailesi sembolik olarak varlığını sürdürüyor ve bu sayede kral, prens, prenses, dük, düşes gibi unvanlar hala kullanılıyor. Böylelikle peri masallarındaki prens ile evlenme hayalleri devam ediyor. Kate Middleton ve Megan Markle prenslerle evlendiğinde magazin başlıkları aynıydı, ‘Peri masalı gerçek oldu.’ Kraliyet düğünlerinin dünyada bu kadar takip edilmesi, canlı yayınlanması ve İngiltere’deki halkın büyük ilgisi bence şu şekilde açıklanabiliyor: Beyaz atlı prens hikayelerine ve mucizelere olan inancımız.

Elbetteki bir kraliyet ailesine gelin olmak sanıldığı kadar kolay değil, her şey beyaz atlı prensinize kavuştuğunuzda birden toz pembe olmuyor. Gelinin Prens’e layık bir kişi olup olmaması tüm dünya tarafından tartışılıyor, geçmişi eşeleniyor, aile sırları ortaya dökülüyor. Gelinin kendini kabul ettirmesi gereken ve sonrasında temsil etmesi gereken bir kraliyet ailesi ,davranış ve giyim kuralları var. Cambridge Düşesi  Cathrine Elizabet, bizim bildiğimiz ismi ile Kate Middleton, ilk evlendiğinde kraliyet ailesindeki baskılardan dolayı zayıfladığı, davetteki kıyafet seçimi nedeniyle eleştirildiği, ilk defa bir davette eşinin kolunu tuttuğu için beden dili yorumlamaları gibi bir sürü haber ile gündeme gelmişti. Konular belki doğru ama insanların meraklı olduğu ve bir çok komple teorisi ürettiği de bir gerçek. Megan Markle ve Prens Herry’nin düğününden önce de kulisler boş durmadı, Kate’in tasarımcı seçimi ile Megan’ın gelinlik tasarımcısının aynı olması ve bunun eltiler arasında şimdiden sorun olduğu gibi haberler bile çıktı. Çünkü kraliyet ailesinde de elti çekişmesi görmek istiyor bünyeler:)

Şimdi muhteşem düğünün detaylarına geçelim. Tören Windsor’daki St George Şapelinde yapıldı. Megan’ın gelinlik tasarımı Givenchy tasarımcılarından Clare Waight Keller’a ait.  Gelinlik tasarımı Megan’ın rahat ve modern stilini yansıtıyor. Kayık yakalı gelinlik sadeliği ile ön planda idi. Saç ve makyajı da yine aynı sadelikte yapılmıştı. Duvağı ve tacı görünümündeki en hareketli parçalar. Duvağı beş metre uzunluğunda ipek tülden yapılmış ve üzerinde çiçek işlemeleri mevcut. Kullandığı elmas taç 1932 yılında yapılmış ve Kraliçe Mary tarafından 1953’te Kraliçe Elizabeth’e verilmiş, Kraliçe de düğünde kullanması için tacını Megan’a vermiş.

Megan Markle nedimeleri ile birlikte Prens’e doğru yürüyor.
Tören sonrası, Prens Herry’in annesi Prenses Diana anısına süslenmiş şapel kapısının önünde ilk öpücük.
Sussex Dükü Prens Herry ve Düşesi Megan tören sonrası şapelden ayrılarak 4 kilometrelik kortej sokaklarında Ascot Landau adlı resmi geçit törenlerinde kullanılan at arabasıyla halkı selamladı.
Cambridge Düşesi Catherine, Cambridge Dükü Prens William , çocukları Prens George ve Prenses Chorlatte
Düğün töreni sonrası Düşes ve Dük akşam resepsiyonuna katılırken. Düşesin ikinci gelinlik tercihi Stella Mccartney.

Megan ve Harry’nin düğünü kraliyet gelenekleri açısından bir çok ilki barındırıyor. Kurallara göre kraliyet düğünleri hafta içi günlerde yapılmalı, ancak çift tören günü olarak cumartesi gününü tercih etti.

Markle daha sonra düzenlenen yemekte konuşma yaptı ve böylece düğünde konuşma yapan ilk kraliyet gelini olmayı da başardı.

Markle’ın özel isteğiyle, kraliyet ailesi tarihinde bir ilk olarak ,evliliklerinin ilanı da kadın bir “çığırtkan” tarafından gerçekleştirildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İzin verilmedi !